CCTV - kamerové systémy

CCTV – Closed Circuit Television = uzavřený televizní okruh


Pro CCTV se často používají starší pojmy jako průmyslová televize či průmyslové kamery, jelikož byly využívány především v průmyslových aplikacích. Postupně našly využití i v menších systémech (školství, zdravotnictví, bankovnictví, střední a menší firmy). Dnes již jsou běžně využívány pro sledování jakýchkoli objektů (včetně okolí rodinných domů) a stává se z nich nedílná součást zabezpečení objektů. Proto se setkáváme stále častěji s pojmy bezpečnostní či zabezpečovací kamery.

Hlavními prvky CCTV kamerového systému jsou následující:

  1. analogové kamery včetně příslušentsví (kryty, držáky, IR přísvit apod.)
  2. přenosové trasy (signál od každé kamery je veden samostatným koaxiálním kabelem k DVR)
  3. DVR (digitální videorekordéry)
  4. monitory LCD
  5. napájecí a záložní zdroje


Pro příklad jsou dále uvedeny "vybraní zástupci" technologií. Při návrhu systému máme k dispozici nepřeberné množství zařízení různých výrobců a parametrů, což umožňuje optimální výběr prvků vhodných pro každou specifickou instalaci.

 

CCTV analogové kamery
standart

Standardní barevný BOX

Standardní kamery lze použít uvnitř i vně objektu (při instalaci do venkovního kamerového krytu s vyhříváním). Jejich optimálního záběru lze docílit výběrem vhodného objektivu.

Barevná analogová box kamera pro vnitřní aplikace. Pracuje v režimu den/noc (zařazen mechanický IR filtr). Funkce Sense-Up v nočním režimu zvyšuje citlivost až 265x. Kamera má potřebná nastavení k dosažení maximální kvality obrazu (AGC, AWB, BLC, 3DNR, Sense-Up, WDR), automatickou závěrku i automatické řízení clony. Nastavení kamery se provádí přes pokročilé OSD menu. 1/3“ SONY Super HAD Color CCD, 600 TV řádků barevně, 700 černobíle, 0.1/0.00001 lux při F = 1.2 (Sense-Upx256)

kompakt

Venkovní kompakt. s IR přísvitem

Kompaktní kamery tvoří funkční celek (kamera, objektiv, IR přísvit, kamerový kryt), určený především pro venkovní montáž. Jsou dodávány s pevným či varifokálním objektivem.
Kompaktní kamera, 1/3" 960H SONY EFFIO EXview HAD CCD ll generace s ultra vysokým rozlišením 700TV, Aspherical objektiv 2,8~12mm /na objednávku 9~22mm/ s automatickou clonou DC. Funkce DEN/NOC s OLPF filtrem, přísvit IR 35LED 850nm s dosah až 40m, citlivost 0Lux/0,002lux, rozlišení 650TV/den a 700TV/noc, OSD menu, 2DNR, ATR – adaptivní reprodukce tónových křivek, DWS – redukce odlesku, digitální WDR/H-BLC/BLC/, 4 privátní zóny, 4 zóny detekce pohybu, venkovní krytí IP67, antivandal držák s průchozím kabelem.

fixed

Vnitřní a venkovní FIXED DOME

Kamery v půlkulovém krytu mají nenápadný vzhled. V antivandal provedení poskytují nejvyšší míru ochrany a odolnosti proti fyzickému útoku na kameru ze všech kamerových skupin.
Stropní kamera, 1/3" Super Grade CCD, 420 TV řádků (600 TV řádků s čipem Sony CCD), 0.05Lux/F2.0, průměr 100mm - našimi zákazníky velmi oblíbený model.

polohovatelné

Polohovatelné PTZ SPEED DOME

Analogové barevné speed dome kamery jsou určeny pro vnitřní i venkovní aplikace (ve venkovním krytu s vyhříváním a ventilátorem). Umožňují otáčení o 360 st. a náklon o 180 st., dále optický zoom až 33x, digitální až 12x. 
Barevná venkovní antivandal PTZ kamera, 1/4" Vertical double density interline CCD, 550 TV řádků barevně / 680 černobíle, 1.0/0.06/0.0001 Lux (Sense-Up 128x), mechanický IR filtr,transfokátor, f=3.5-115.5 m/F 1.6, aut., 33x optický, 12x digitální zoom., IP66.

Image

Speciální kamery

Speciální kamery doplňují širokou nabídku kamer. Jedná se především o miniaturní kamery, skryté kamery (integrované např. v EZS PIR detektorech), kamery do dveřního kukátka atd.

Miniaturní barevná kamera, rozměry 25x25x17 mm, pro vnitřní skrytou montáž, 1/3" SONY SuperHAD II CCD, 560 TV řádků,0.0002 Lux (Sense-UP x 256), fixní, f = 4.3 mm, kónický objektiv.

Skrytá kamera, detektor pohybu a časovač v jediném kompaktním zařízení. Dodáváme jej s černobílou kamerou (420 TV řádků)  nebo barevnou kamerou (380 TV řádků). Ostatní parametry na vyžádání.

Miniaturní barevná kamera, integrována do pouzdra dveřního kukátka, šířka dveří 30-68 mm, 1/3" SONY SuperHAD II CCD, 550 TV řádků, f = 1,78 mm/170°.

Špionážní pero nové generace - zaznamenává barevný obraz i zvuk. Má 8 GB vnitřní flash paměť (lze využít i jako flash disk) a dokonce je i opravdovým perem na psaní. Představuje nejnovější model pera s kamerou s vylepšenými vlastnostmi oproti svým předchůdcům.

Sportovní Full HD kamera - patří mezi nejvýkonnější sportovní kamery současnosti. Nahrává ve vysokém rozlišení full HD (1980x1080), fotí ve formátu JPEG (rozšířená verze až v rozlišení 4000x3000 - 12M). Je vybavena 1,5 " barevným monitorem, na němž lze sledovat  záběr Full HD kamery či přehrát pořízená videa a fotky. Objektivem lze otočit do obou stran o 90°, celkem o 180°  - lze tedy kameru připevnit jak na vrchol helmy tak na jakoukoliv její stranu.

CCTV analogové zpracování a záznam

DVR (digitální videorekordéry)

Digitální videorekordéry realizují záznam z analogových CCTV kamer v digitálním formátu na integrovaný pevný disk. Bezpečnostní digitální videorekordéry umožňují záznam z více kamer současně v tzv. multiplexním režimu. DVR jsou pro 4, 8 nebo 16 CCTV kamer, popř. kombinaci analogových a IP kamer. Záznam kamer je aktivován dle nastaveného časového harmonogramu nebo při detekování změny (pohybu) v obraze. DVR lze připojit do místní sítě LAN (Internetu) a následně monitorovat CCTV kamery vzdáleně SW klientem nebo i z mobilních telefonů s OS Android a iOS (iPhone). DVR rozdělujeme následovně:

Image
  1. simplexní DVR - při přehrávání záznamu neumožňují pořizovat nový záznam
  2. duplexní DVR - umožňují přehrávání záznamu při současném nahrávání
  3. triplexní DVR - umožňují současně přehrávání záznamu, nový záznam, videomonitoring po LAN/Internetu
  4. pentaplexní DVR - umožňují současně přehrávání záznamu, nový záznam, videomonitoring po LAN/Internetu a zálohování dat
  5. hybridní DVR - umožňují připojení analogových CCTV i IP kamer (kombinaci) - ideální řešení pro menší a střední objekty

Digitální pentaplexní videorekordér ve verzi pro 4, 8 nebo 16 analogových CCTV kamer, vysoká kvalita obrazu, více režimů nahrávání: detekce pohybu, alarm, rozvrh, kontinuální, dual, jednoduché intuitivní ovládání, uživatelsky přívětivé barevné menu, ovládání pomocí myši, dálkového ovládání, odeslání alarmu na email, automatická oprava souborů při poškození (výpadek proudu a pod.).  K DVR se lze připojovat z mobilních telefonů s OS Android a iOS (iPhone).  
Další parametry: výstupy 1 HDMI, 1 VGA, 1 Composite, 1 Spot, H.264, živé rozlišení 720*576(PAL), počet snímků 25fps 720x576(PAL), 50fps 720x288(PAL), 100fps 360x288(PAL), až 2x interní HDD (1x HDD + DVD nebo 2x HDD bez DVD), zálohování na USB 2.0, archivace Ethernet, Remote PC, External Recording device.

CCTV monitory
CCTV monitory jsou navrženy tak, aby splnili podmínky nepřetržitého 24 hod. provozu. Jejich konstrukce odpovídá přísným požárním, elektrickým a bezpečnostním normám. Důležitým a často opomíjeným kritériem je zachování maximální kvality obrazu po celou dobu používání. Používají se jak technologicky starší CRT monitory, tak i novější monitory s technologií LCD. Při výběru monitoru je nutné zvolit kromě požadované velikosti, úhlu pohledu, kontrastu apod. také správný poměr stran. Poměr 4:3 se používá pro analogové CCTV kamery, jelikož nedochází k deformaci obrazu z kamery (norma PAL). Monitory s poměrem 16:9 jsou používány pro IP kamery s HDTV rozlišením (širokoúhlé).
19 LCD 19" LCD monitor, 4:3, VGA/DVIUSB, Repro, 1000:1, 1280x1024 px
cctv profi 32" Profi LCD monitor 16:9, 2x BNC/VGA/DVI, HD ready, 3D hřebenový filtr, chráněný tvrzeným sklem, konstruovaný speciálně pro bezpečnostní aplikace
crt monitor 32" Profi LCD monitor 16:9, 2x BNC/VGA/DVI, HD ready, 3D hřebenový filtr, chráněný tvrzeným sklem, konstruovaný speciálně pro bezpečnostní aplikace
CCTV napájecí a záložní zdroje
Napájení prvků CCTV (kamer, venkovních krytů, infra přisvícení apod.) je řešeno většinou 12V ss nebo 24V stř.  Základně lze použít napájecí spínané zdroje. Pro profesionální bezpečnostní kamerové systémy používáme zálohované napájecí zdroje, které obsahují záložní akumulátor.  Tento je neustále udržován elektronikou záložního zdroje v pohotovostním režimu tak, aby v případě výpadku vstupního napájecího napětí 230V mohl napájet připojený kamerový systém. Tímto je Váš kamerový systém skutečně bezpečnostním, jelikož je nezávislý v případě absence napájecího napětí.  Záložní zdroj dále splňuje v bezpečnostním kamerovém systému roli ochranného prveku proti výkyvům napájecího napětí (přepětí, podpětí), odděluje napájecí napětí od nízkonapěťové sítě kamerového systému atd.
spínaný zdroj zásuvkový spínaný napájecí zdroj 12VDC/9A, stabilizovaný
cctv zdroj transformátor 230V / 24VAC / 250W - vhodný pro napájení kamer
ps zdroj UPS s multifunkčním LCD, výkonná ochrana napájení pro servery a síťová zařízení, Line-Interactive, kapacita: 750 VA/500 W, multifunkční LCD stavová a kontrolní konzola, zvukové upozornění, upozornění na stav, kdy je systém napájen z baterie, 100% zátěž (500W) - 5 min. , 50% zátěž (250W) - 16 min.